HABER DETAYI

21 Kasım 2018 08:14

Bilişim Teknolojisinde En Son Gelişmeler Nelerdir?

Bilişim Teknolojisinde En Son Gelişmeler Nelerdir?

Bilişim Teknolojisinde En Son Gelişmeler Nelerdir?

Teknoloji çağının en hızlı gelişen cihazlarından biri şüphesiz ki bilişim teknolojileridir. Bilgisayarsız teknoloji çağı pek mümkün değil bundan 5-10 sene öncede vardı bundan 5-10 sene sonrada olacaklar fakat teknolojinin gelişmesiyle çok daha fazla küçülecek olması kaçınılmazdır. Ana kart, işlemci, ekran kartı, hard disk ve ram’lerden oluşan bilgisayarlar, her geçen gün bünyesine yeni teknolojileri katmayı başarıyor.

Günümüzde çoğu cihaz bilgisayarları örnek almaktadır. Buna en iyi örnek güncel konsolların yani PS4 ve Xbox One’ın x86 bilgisayar mimarisi kullanmasıdır. Şimdi gelelim bilişim teknolojisinde en son gelişmeler nelerdir?

AMD Ryzen ve Intel Kaby Lake Savaşları!

Amd’nin yıllar sonra işlemci piyasasına girmesi İntel’i endişeye soktu Ryzen serisine cevap olması için Kaby Lake 7.nesil işlemcileri çıkartmıştı. AMD’nin şu anki piyasada Ryzen 5 ve Ryzen 7 serisi işlemcileri bulunuyor. Sadece Ryzen serisine özel olan bir özelliği ise AMD ekran kartlarıyla birlikte ekstra performans sağlaması. Buda İntel ile olan rekabetini bir adım öteye taşıyor. Tayvan’da olan konferansta İntel i9 işlemcilerini tanıttı aralarında 18 çekirdekli, sanal çekirdekle birlikte 36 çekirdeği bulunan işlemciler var, bakalım AMD ne yapacak?

Okuma Hızı 3200MB / Yazma Hızı 2100MB Olan SSD’ler

Hard disk teknolojisini aşalı baya bir oldu. Artık çağın bilgisayarlarında mutlaka 120GB’da olsa SSD’ler bulunuyor ama onların da 500/500 MB gibi bir hızları bulunmakta. Bilindiği üzere çoğu SSD Sata III portuyla çalışıyordu. Gelişen teknoloji ile birlikte M.2 portuyla mükemmel hızlara ulaşılabiliyor bunlara en iyi örneklerden biri Samsung’un 960 Pro M.2 Sata NVMe SSD’leri.

Ekran Kartı Savaşları: AMD RX 500 VS NVIDIA GTX 1000 Serisi!

Oyuncular için kaçınılmaz parça kesinlikle ekran kartıdır ve şanslıyız ki teknolojiye ayak uydurabilen 2 rekabetçi firma var. 4K teknolojisinin gelişmesiyle hedefleri 4K 60 Fps’e diken firmalar ürettikleri 14 nm mimariler ile daha az ısı daha az güç tüketimi daha yüksek performans sunuyor. Nvidia’nın GTX 1080 Ti modeli kesinlikle 4K 60Fps’i hedefliyor fakat AMD’nin 4K 60Fps sunabilecek bir ekran kartı bulunmuyor. AMD yakın zamanda Vega adında yeni bir ekran kartı duyurmayı planlıyor. Görünüşe göre rekabet daha da artacak.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
WhatsApp chat