HABER DETAYI

21 Kasım 2018 08:23

İnternet De En Çok Kullanılan Semboller Nelerdir?

İnternet De En Çok Kullanılan Semboller Nelerdir?

İnternet De En Çok Kullanılan Semboller Nelerdir?

İnternet günümüzde hayatımızın her alanında yer alıyor evimizde, arabamızda, telefonumuzda her yerde İnternet kullanıyoruz bu kadar yoğun kullanımın bir sonucu olarak İnternet e özel bir dil oluştu. Bu dilin adı İnternet sembolleri yani emoticon bu sembollerle her türlü duygu ya da ruh halini karşı tarafa aktarmak mümkün sembol kullanımı o kadar yaygınlaşmış durumdaki 2016 yılında ABD de yapılan araştırmada sosyal medya yazışmalarının %87 sinin bu sembollerle yapıldığı sonucuna ulaşılmış.

Günümüzde bu kadar yaygın kullanılan İnternet sembollerinin ilk olarak 1862 de yine ABD de kullanılmış Peki bu kadar yoğun kullanılan semboller içinde İnternet de en çok kullanılan semboller nelerdir? Birçoğunuzun da tahmin edebileceği gibi İnternet te en çok kullanılan semboller gülen yüz 🙂 ve ağlayan yüz 🙁 sembolleri.

Ülkemizde bu iki sembolün yanında; 0 bilmiyorum; L kahkaha l ( uykulu anlamında kullanılmakta ancak; bu sembolleri kullanmanın da bir yolu yordamı var. Örneğin kısaltma kullanırken Büyük harfleri açık kullanmak bağırmak anlamına geliyor. Sembolü yazarken aynı harfi birden fazla yazmak duygunun daha yoğun yaşandığı anlamına geliyor tebrik için tek gülücük yeterli ancak coşku için tek gülücük yeterli olmuyor.

Sembol kullanımı en az çaba ile çok şey anlatma isteğinden doğmuş bir durum aslında insanlar duygu ve düşüncelerini anlatırken uzun cümleler kurmak yerine bu sembolleri kullanmayı tercih ediyorlar. Böyle bir dil kullanımının asıl amacının hızlanan dünyada iletişiminde hızlanması ya da gençlerin kendi aralarında ortak bir dil oluşturma çabalarından ortaya çıktığı savunulabilir.

Dünyada milyonlarca genç kısa ve anlık duygu ve tepkilerin olduğu Sosyal medya da duygularını, sevgilerini, öfkelerini bu sembollerle ifade ediyorlar. Sembollerin kullanımı yazımı kolaylaştırsa da dilimizi zenginleştiren ögelerin kullanımını gün geçtikçe azaltıyor ve anlatım zenginliğimizi azaltıyor.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
WhatsApp chat