HABER DETAYI

19 Kasım 2018 20:21

Seo Analizi Nasıl Yapılır

Seo Analizi Nasıl Yapılır

Seo Analizi Nasıl Yapılır

SEO kelimesinin internetten açılımına baktığınızda arama motoru optimizasyonu olduğunu, iş zekası ve dijital pazarlama kısmında çokça kullanıldığını görebilirsiniz. Bu optimizasyon günümüzün en etkili stratejilerinden birisi haline gelmiştir. Web sitenizin içeriği ne olursa olsun, firmanız hangi sektörde çalışırsa çalışsın bu analiz standart olarak yapmanız gereken bir analizdir. Özellikle bulunduğumuz çağın online dünyasında bir yarış bir rekabet hali mevcutken arama motoru optimizasyonu adeta bir zorunluluk haline gelmiştir. Arama motorlarının çalışma alanınız ile alakalı olarak web sitelerini çeşitli açılardan nasıl değerlendirdiğini takip etmenize ve buna göre de projelerinize yön vermenize yardımcı olur.

Faydalı bir SEO analizi için öncelikle firmanın ya da web sitesinin hangi kelimeler ile gündeme gelmek istediğini hangi kelimelerin o işi daha iyi tanımladığına hakim olmak gerekir. Bunlara anahtar kelimeler denir. Daha sonraki adımlarda ise On Page SEO ve Of Page SEO’nun web siteniz ile uyumluluğunu ölçmeniz gerekmektedir. Anahtar kelimeler aratıldığında karşınıza çıkan sitelerin durumunu, On Page durumlarını ve backlink çalışmalarını ilk beş ya da on sayfaya kadar analiz edebilirsiniz. Rekabet halinde olunan web sitelerinin arama motorlarında nasıl listelendiğini de inceleyebilir hem fikir edinirsiniz hem de bu sitelerin özgün içerik kullanıp kullanmadığını, çalıntı yazı içerip içermediğini belirleyebilir, bu çalışmalar sonucunda en kısa sürede en verimli sonuca ulaşabilir ve sitenizi en güzel biçimde optimize edebilirsiniz.

SEO analizi yapabileceğiniz çok sayıda ücretli ve ücretsiz uygulamalar vardır. Bu uygulamalar size birçok analiz aracı sunmaktadır ve genel olarak her biri farklı bir noktaya yönelmiştir. Site içi SEO analizi ve site dışı SEO analizi olmak üzere iki ana başlıkta incelenebilmektedir. PageSpeed Insights, Mobile friendly, W3C ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz site içi SEO analiz araçlarının başında gelmektedir. Google Analytics, Yandex Metrica, Google Webmaster Tools ise ücretli site dışı SEO analiz programlarından birkaçıdır. İçlerinde en yaygını ise Google Analytics’tir ki bu uygulama dünya web analitiği pazarında yüzde %77,9 ile birinci sırada gelmektedir. Firmalar tarafından çokça önerilmektedir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
WhatsApp chat