HABER DETAYI

17 Kasım 2018 21:36

Yıldızlardan Bir Şey Öğrenilebilir Mi?

Yıldızlardan Bir Şey Öğrenilebilir Mi?

Yıldızlardan Bir Şey Öğrenilebilir Mi?

Astroloji ve Gelecek

Astroloji denilince her insanın aklına ilk önce yıldızlar gelmektedir. İnsanın kafasında birbiri içine geçmiş değişik şekillerde değişik hayvan veya eşyalara benzeyen figürler belirmektedir. Yıldızlarla ilgilenmek çok eski uygarlıklardan beri insanların en önemli gündem maddelerinden birisi olmuştur. İnsanların bu ilgisinin altında her ne kadar kendi ve kainatın ontolojik yapısını merak olsa da o her zaman geleceği merak etmiştir. ‘Acaba gelecekte ne olacak?’ sorusu onun birinci gündem maddesi olmuştur.

Yıldızların Anlamı

‘Yıldızlardan bir şey öğrenilebilir mi?’ sorusuna verilecek cevap hangi bakış açısı ile cevap verileceğini de belirlemektedir. Dini çerçeveden bakıldığında geleceğin yalnızca Allah tarafından bilindiği bir hakikattir. Bu hakikatin içinde de farklı nüanslar bulunmaktadır. Allah’ın bazı peygamberlerine ve bazı kullarına geleceği belli ölçüde bildirmesi ile olabileceği gibi, kainatta icra ettiği kanunlardan birisinin de yine Astrolojik gerçekler olduğu fikrini savunan düşünce insanları da bulunmaktadır. Bu çerçeveden bakıldığında hiçbir şeyin anlamsız olmadığını düşünen insan, yıldızların gökyüzünde boş olarak süzüldüğüne de inanmamaktadır. İklim şartları, toprak, hava nasıl insanı etkiliyorsa, yıldızlarında insanın karakter oluşumunda önemli bir faktör olduğu gözden ırak tutulmamalıdır.

Astroloji İçin Dengeli Bakış

Uçmayı bilmeyen insanın uçurumun kenarında dolaşmaması gerekiyor. Her işin uçlarda gezen temsilcileri olur. Yıldızlar konusunun da endazesinin şaşmaması gerekiyor. Her hakikate gerektiği kadar değer atfetmek gerekmektedir. Aşırısı, telafisi zor zararlara yol açmakta insanın hayatında kolaylaştırıcı değil engelleyici bir durum oluşturmaktadır. Bu anlamda bu konuya da ‘azı karar çoğu zarar’ bakış açısı ile bakmak en güzelidir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
WhatsApp chat