HABER DETAYI

18 Kasım 2018 21:41

Yurt Dışında Yüksek Lisans Elektronik Devreler Eğitimi Veren Üniversiteler Nelerdir?

Yurt Dışında Yüksek Lisans Elektronik Devreler Eğitimi Veren Üniversiteler Nelerdir?

Yurt Dışında Yüksek Lisans Elektronik Devreler Eğitimi Veren Üniversiteler Nelerdir?

Dijital (Sayısal) veri işlemeye dayalı çağımızın en önemli uygulama alanlarından biri elektronik mühendisliğidir. Bu bölüm içinde yer alan özelde sayısal verileri manipüle edebilmek için elektronik devreler eğitimi bilgisi gereklidir. Bu alanda araştırma yapmak üzere yüksek mühendis ya da akademisyen olarak uzmanlaşmak isteyenler önce yüksek lisans eğitimi almak durumundadırlar.

Bu hedefe ulaşabilme için yurt dışında lisansüstü eğitim önemli bir seçenektir. Bu makalede ise yurt dışında bu eğitimi sürdürmek isteyen öğrencilerin için seçeneklerin çok zengin olduğunu belirtmek isteriz. Bu makalede aşağıda adı geçen üniversiteler dünya sıralamasında söz almış olanlardır. Bahsi geçen üniversitelerden başka yaklaşık olarak Dünya’da toplamda 850 üniversite bu alanda eğitim vermektedir.

Yurt dışında yüksek lisans elektronik devreler eğitimi veren üniversiteler nelerdir? Sorusunun cevabını ararken üniversiteleri coğrafik konumlarına bağlı olarak oluşan ve eğitim sistemlerini etkileyen ekollere bağlı olarak dört ana grupta aşağıda sunulmuştur:

Kuzey kıta Amerika’sında Amerika Birleşik Devletlerinde (A.B.D) ve Kanada olmak üzere bu iki ülkede çok kaliteli üniversiteler mevcuttur. A.B.D.’de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Stanford, Kaliforniya (Berkeley ve Los Angeles (UCLA)), Harvard, Teksas (Austin) Boston, Michigan, Purdue, Illinois, Ohio Eyalet Üniversiteleri ve Georgia Teknoloji Enstitüsü, bu alanda başı çeken ve üst sıralarda bulunan üniversitelerdir. Kanada’da ise Toronto Carleton Üniversitesi ve British Columbia Üniversitesinden bahsedebiliriz.

Kuzey Avrupa bölgesinde ise İngiltere’de Cambridge, Oxford ve Imperial College Üniversitesiteleri; İsviçre’de ise Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL), İsviçre Federal Enstitüsü (ETH Zurich) ; İsveç’te Krallık Teknoloji Enstitüsü (KTH), Chalmers Teknoloji ve Lund Üniversiteleri; Holanda’da Delft Üniversitesi , Danimarka’da Eindhoven Teknoloji ve Aalborg Üniversiteleri; Almanya’da Münih ve Berlin Teknik Üniversiteleri; Danimarka ‘da Danimarka Üniversitesi; İtalya’da Milan ve Torino Politeknik Üniversiteleri sıralanabilir.

Uzak doğu bölgesinde ise Singapur’da Nanyang Teknoloji (NTU) ve Singapor Ulusal (NUS) Üniversiteleri; Japonya’da ise Tokyo, Kyoto ve Tohokuku Üniversiteleri , Çin’de ise Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Hong Kong Üniversitesi (Hong Kong), Tsinghua, Pekin ve Fudan Üniversiteleri; Güney Kore’de ise Kore İleri Teknoloji Enstitüsü (KAIST) ve Seul Üniversitesi; Tayvan’da ise Tayvan Ulusal Üniversitesi; ve Malezya’da ise Malezya Üniversitesi şeklinde sırlanbilir.

Avustralya’da ise Avustralya Ulusal, New South Wales (UNSW), Royal Melbourne Teknoloji (RMIT) Ve Queens Land Üniversiteleri; Yeni Zelanda’da ise Auckland Teknoloji Üniversitesi şeklinde sıralanabilir.

Yüksek lisans eğitimi almak üzere yukarıda bahsi geçen bölge ve ülkelerin dil, kültür ve coğrafik onumu ile öğrencilerin kendi durumlarının karşılaştırılarak seçim yapmaları başarılarına olumlu katkı sağlayacaktır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
WhatsApp chat